19 Mart 2013 Salı

ÇANAKKALE GEÇİLDİ- THE DARDANELLES BROKEN THROUGHTÜRKÇE

Dün 18 Mart’tı, Çanakkale Deniz Savaşı’nın yıldönümü.
Avrupa’da savaş düğümlenmiş, savaşan tarafların askerleri çamurlu siperlere saplanmış, ilerleyemiyorlardı. “Bahriye Lordu” Winston Churchill’in önerisi, bir sıkımlık canı kalmış Osmanlılara saldırmak, bir deniz harekâtıyla Çanakkale Boğazı’ndan geçivererek zaten sahile kurulmuş olan Payitahtın üzerine toplarını çevirmek, hem Osmanlıları oyundan çıkartmak, hem de çökmekte olan Rusya’yı destekleyecek bir yol açmaktı.

Savaşı kazanmak isteyen İngiliz için son derece akıllıca ve mantıklı bir taktik! Savaşan taraf olarak tabii ki bunu yapmaya çalışacak- yapabilirse!

Ama bizim açımızdan durum açık: yüz yıldır giderek küçülen Osmanlı, şimdi Türk anayurduna yapılacak bir saldırıyı göğüslemek durumundaydı. Orada düşman durduruldu, uzun ve zorlu bir mücadele sonunda geri gönderildi. Çanakkale savaşı 1919’da başlayacak olan Milli Mücadele’nin ön provası gibiydi. Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolun Çanakkale’de başladığını düşünmek yanlış olmaz.

1915’in Şubat ayının sonuna doğru İngiliz ve Fransız gemileri gözükmeye başladılar, 19 Şubat’ta istihkâmları bombarımanla zayıflatmaya, mayınları temizlemeye başladılar. Büyük saldırı 18 Mart’ta gerçekleşti, ve geçemediler.

Müttefik donanması Çanakkale Boğazı'nı zorluyor, 8 Mart 1915.
Anıt Kabir panoramalalarından; bunlar Rus ve Türk ressamları tarafından hazırlanmıştı.
Burada hepimizin tanıdığı Seyit Onbaşı; ağır top güllelerini kaldıran mekanizma parçalandığı için kas gücüyle durumu çözüyor.

Sadece donanma gücüyle geçemeyeceklerini görünce kara birlikleriyle Gelibolu yarımadasını almak yoluna gittiler. Bunun için İngiltere ve Fransa hem kendi ülkelerinden hem de denizaşırı mülklerinden çok sayıda asker topladılar; en çok hatırlananlar da “Anzak” diye tanınan Avustralya ve Yeni Zelanda birlikleriydi. 

Döke saça çıkartmalar yapıldı; hele ki dikkati başka tarafa çekerek Osmanlıları bölmek için Anadolu tarafına çıkartılan Fransızlar büsbütün boşuna telef oldular. Zorlu savaş aylarca sürdü, nihayet 10 Aralık 1915’ten itibaren müttefikler usul usul ayrılmaya başladılar, 9 Ocak 1916’da da son Müttefik askeri de yarımadayı terketti.

Dün 18 Mart Deniz Savaşı’nın yıldönümüydü. Adet üzere Çanakkale günün anlam ve öneminin gerektirdiği törenlere sahne oldu! Ve doğal olarak Başbakan da oradaydı.

Başbakan’ın durumu zordu! Kendisi “Türk” kavramının çıkarılacağı, milli olmayan bir yeni anayasa yaratmak için uğraşanların başında! Ülkemizden ayrılmak, iri bir toprak parçasını da beraberinde götürmek isteyen “İmralı” cephesiyle de hedef birliği içinde olduğunun artık gizlisi saklısı kalmadı ama o cepheden esen nispet yaparcasına olumlu hava yine de insanın sinirlerini zorluyor! Bir de o “ayaklar altına alınan milliyetçilik” lâfı var ki, hâla kulaklarda çınlıyor; bıraksan bu balık hafızalı millet unutacak ama Ulusal da hatırlatıp duruyor!

Şimdi bu şartlarda ne desin Çanakkale’de Başbakan? Mayın tarlasından geçer gibi geçti kelimelerin arasından, “birlik” dedi, “şehitler” dedi, ne kadar doyurucu oldu bilmiyorum!

Aydınlık, 19 Mart 2012,
Mustafa Bilgin.


 Aynı gün Silivri’de Ergenekon savcıları “Esas hakkında mütalaa” denen ve benim yeni öğrendiği hukuki işlemi yaptılar. (Neler öğrendik bu arada!) Komutanı, subayı, aydını, gazetecisi, profesörü, sağlıklısı, kanserlisi, ve lezzet katsın diye çorbaya atılan birkaç gerçek suçlusuyla 65 sanığa müebbet (bazısı "ağıraştırılmış"- ne demekse), 96 sanığa da 15 yıla kadar hapis! Kimler kimler yok ki: İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek (müebbet), oğlu Mehmet Perinçek (15 yıla kadar), eski Genelkurmay Başkanı Em. Org. İlker Başbuğ (müebbet), gazeteci yazar Tuncay Özkan (müebbet), Başkent Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal (müebbet), Em. Albay Dursun Çiçek (müebbet), İnönü Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu (müebbet- artık kaç günü kaldıysa işte).
Ergenekon "mütalaa" tepkisi, Ankara, 19 Mart 2013i
(Görüntü medyadan.)

İşgâle geleni durdurabildiğimiz günü kutlarken esir alınan aydınımıza, askerimize abartık cezalar biçilmesi, İmralı’dan esen bahar sevinciyle birleşince insanların aklına ne gelsin bekliyorsunuz? Çanakkale bu sefer geçildi, 1922’de vazgeçmek zorunda kaldıkları Sevr’i BOP kılığına sokmuşlar tekrar karşımıza çıkarıyorlar demezler mi? Hem o zaman olduğu gibi işbirlikçi bir hükümet de bulmuşlar, bir de küçük menfaatler ve din afyonuyla uyutulan bir millet.

İngiliz The Star gazetesinden, 24 Şubat 1920.
Karikatürist: David Low.
Türk'ün arkasındaki levhanın üzerindeki yazı:  
"Burada anavatanın çağrısı üzerine Avrupa'yı Türk hastalığından kurtarmak için neşe ile ölüme giden 100 000 Anzak yatıyor!"
Kâğıttaki not.  
"Sevgili Türk- Lütfen Kontantinopolis'te kal!"
Resim altı yazısı:  
"Son Gülen..."

The Star, February 24th, 1920 (David Low)
ENGLISH
The footnote links do not work; you will have to scroll down to to the footnotes for expanded information. Opening the blogsite on two seperate windows and keeping one on the footnotes will make it easier to go back and forth. Sorry for the inconvenience, I'm no expert!.
Other links should work.


Yesterday was March 18th,  anniversary of the naval victory at the Dardanelles.

The first world war was running its second year when the allies devised the plan to force the Dardanelles, sail through to Istanbul, the highly exposed coastal capital of the weakened Ottoman Empire, knock it out of the game, and simultaneously open a supply route to Russia which was smarting in its resistance against the Germans.

There is plenty of literature about the Dardenelles campaign, so curious readers will have no trouble getting to sources. The importance for us is that, unlike the vast territories that the Ottoman Empire had been losing in a string of defeats stretching over a century, this was an assault on the Turkish homeland, and the Turks managed to halt the enemy. It is seen as a precursor of the War of Independence which culminated with the new Republic eight years later.

Brainchild of Sir Winston Churchill, First Lord of the Admirality, it was originally concieved as a primarily naval operation. French and British battleships started testing the defences on February 19th, 1915 and an all out attack was launched on March 18th. It ended disastrously for the Allies, and the idea of forcing their way through with only naval power was abandoned. Vast numbers of infantry were shipped in from Britain, France, and their dominions and colonies, most famously the Anzac from Australia and New Zealand. A bitter struggle of trench warfare and bayonet attacks, mostly on the Gallipoli penninsula but also on the Anatolian mainland across the water, stretched on for nine more months, until the Allies started quietly slipping out on December 10th, completing the evacuation on January 9th, 1916.

The Alled fleet unsuccessfully tries to force through the straits on March 18th, 1915. This is a part of a panorama-mural in Atatürk's mausoleum (Anıt Kabir), painted by a group of Russian and Turkish artists. The event depicted is the story of Corporal Seyit who is said to have lifted the extremely heavy shells with sheer muscle power when the loading mechanism was smashed.

Yesterday was the anniversary of the Naval Battle; for the allies the naval defeat, for the Allies the naval victory!
There were ceremonies on the Gallipoli penninsula yesterday, with Prime Minister Erdoğan in the unenviable position of having to make a patriotic speech while government talks with the imprisoned PKK leader are still going on, the AKP push for an “un-nationalistic” and “un-Turkish” Constitution at full force, and his own televised words of “trodding every kind of nationalism underfoot” are still ringing in our ears.[1] He tried to negotiate his way through the words, speaking of “unity” when AKP policies have been dividing the nation every which way.

 
Cartoon from today's Aydınlık (March 19th, 2013): Prime Minister Erdoğan orating about "one flag, one nation" while the spectators, confused about the new "un-nationalistic" Constitution, comment:

-I'm confused, what nation are we going to call ourselves from now on?
-"TheOne Nation", I guess!

(By Mustafa Bilgin) 

 On the very same day, the Prosecutors of the notorious Ergenekon trials in Silivri have finally communicated their legal assessments and asked for life sentence for 65 defendants, 15 for 96.[2] The “terribily dangerous terror organization” they call Ergenekon hasn’t a single terrorist aim. (Though some unrelated criminal acts have been linked to it for effect!) The caches of arms found as a precursor to the witchhunt, and obligingly fed to the public opinion to the obliging pro-government press into action, have always been highly suspect.[3] In many cases the witnesses have been unsavoury characters already in custody, open to any offer to reduce their sentences.[4]


Included in this list of honor are Doğu Perinçek, Leader of the Labor Party (life), his son Mehmet Perinçek (up to 15 years), Ret. Gen. İlker Başbuğ, ex Chief of Staff (life)[5], Tuncay Özkan, author and journalist (life), Prof. Dr. Mehmet Haberal, founder and Rector of Bilgi University, Ankara and CHP Member of Parliament for Zonguldak, elected while in custody (life),[6] Ret. Gen. Hurşit Tolon, ex-Commander of the 1st Army,Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, academician, ex-rector of İnönü University, Malatya, now in tha advanced stages of cancer (life- or what’s left of it!) 

This, on the very day we commemorate how we stopped the invader trying to push through the Dardanelles with an imposing fleet, this shameless persecution of the intellectuals and guardians of the Secular Republic, so brazenly targeted by the AKP government, so shamelessly harrassed and incarcerated by a conspiring judiciary! This, aggravated with messages of gleeful optimism chirping in from the PKK-Öcalan front, inevitably raises the spectre of a new invasion and partition. After all, this whole set-up is in aid of the rearrangement of the Middle-East according to US wishes. The feeling is that this time, the enemy has broken through the Straits of the Dardanelles, taken our army and our intellectuals prisoner, and will finally put into effect the Treaty of Sèvres,[7] complete with a collaborationist government and a population dumbed down with consumerism and religion; a project it has had to abandon in 1922 because a brave patriot, veteran of the Gallipoli defense, had managed to unite the people and resist.

There were demonstrations at many urban centers in Turkey regarding the Prosecutor's legal assessments today. March 19th 2013. Aboıve: Ankara. 
Slogan on the banner: "We can knock that wall down. We can!"
(Image from the media.)

[1] PKK leader Abdullah Öcalan was captured in 1999, tried and, on June 29th, 1999, condemned to death for leading the PKK insurgency that cost thousands of lives. EU harmonization laws banning capital punishment saved his neck and his sentence was commuted to life imprisonment.  He has been confined to prison on İmralı island but with the AKP’s policies his political weight has been growing steadily. Now most of the Turkish press speak of “talks with İmralı”,  “the response from İmralı”,  “the views of İmralı” as if the island prison is a seat of power of a sovereign nation. Öcalan (or İmralı) is even party to parliamentary talks over a new constitution; a constituion that proposes to eliminate the word “Turkish” because ethnic Kurds apparently resent it. There is widespread conviction that the AKP is simply carrying out a US agenda, and that even the AKP project of replacing nationhood with religion as a bond between citizens is a part of this grand scheme. For Erdoğan's misguided outburst about “trodding every kind of nationalism underfoot” (both Turkish and Kurdish, to be fair)  of February 17th, 2012, see: http://www.youtube.com/watch?v=AuXMYjt_AN4
[2] See “Silivri”,  18 December-Aralık 2012.
[3] The first arms cache was supposedly found in a house in Ümraniye, İstanbul, on June 12th, 2007, the first of several. There is much suspicion that they were all planted in advance, enforced by the strange decision of the court to destroy this cruicial bit of evidence. The police  raid was prompted by a phone call . A common pattern was established: a denouncement, sometimes by an unidentified informant, sometimes by someone already in custody offered a chance to better his lot, followed  by a search, and the uncovering of a document which leads to a cache of weapons, such as the buried weapons found in Gölbaşı, Ankara, on January 8th, 2009, after the “discovery” of a sketched map during a search in the home of İbrahim Şahin, former deuty-chief of the Special Operations Office (Özel Harekât Dairesi), or the hard disc found in a sack placed under the fllorboards of the Naval Base at Gölcük on  December 6th, 2010 ,which lead to another cache in Poyrazköy, Istanbul between 21st and 24th of April, 2011and was used to give credibility to the "Sledgehammer" plot allegation.  (See “Sledgehammer”,  6 September-Eylül 2012, “Sledgehammer Verdicts”, 22 September-Eylül 2012, “Hammering the Sledgehammer”,  5 February-Şubat 2013 .)  
[4] According to Aydınlık of December 13th, 2012, the best and most honorable of the nation is being persecuted with the testimonies of  thieves, murderers and rapists (like Yüksel Dilsiz, convicted of raping eight underage boys, Osman Yıldırım, of robbery and murder, Şemdin Sakık, PKK militant held responsible for the killing of 33 soldiers, “secret witness Aydos”, army deserter and swindler, caught stealing  sheep.) Tuncay Güney, arrested on March 1st 2001 for a fraud involving an autombile sale, gave the police incriminating information that was used to launch the Ergenekon affair. Soon after that he was free in the US, and speeking from the safety of his new Canadian home, he gave a televised interview on SkyTurk on February 8th, 2013 where he openly declared that his statements in police custody had been made under torture. (See “Makes You Want to Scream”, February 12th, 2013.)
[5] I make some reference to Gen. Başbuğ in “Silivri, 18-02-2013”, 25 February- Şubat 2013.
[6] See “TheFlag and the Ribbon”, 30 May-Mayıs 2012.
[7] Treaty of Sèvres, August 10th, 1920, signed between the Allied powers and the defeated Ottoman Empire, imposed very heavy conditions including the partition what was left of  the country, including the Anatolian homeland. (See: http://en.wikipedia.org/wiki/Treaty_of_Sèvres)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder