1 Aralık 2012 Cumartesi

1980 EKSİ BİR-1980 MINUS ONE

TÜRKÇE (For English text please scroll down.)

1979 senesinin sonbaharından başlayarak Amerika'da öğrenciydim. Türkiye'den tatlı olmayan haberlerin geldiği bir vakitti! O sırada gerçek ilgim olan sanat yönünde gitmekteydim ve bir dia gösterisi hazırlama ödevim vardı. 

Güzel şeylere, hayâllere ve kendi iç dünyama dönmek istesem de Türkiye'nin gündemi aklımdan çıkmıyor, beni rahat bırakmıyordu. Dia gösterimin teması da bu ikilem oldu. (Hâla yaşadığım ikilem yani! Burada oturmuş bunları yazıyor olmak çok mu hoşuma gidiyor zannediyorsunuz? Odamda yarım kalmış animasyonlarım var!) 

Gösterim için illüstrasyonlar hazırladım, dialara çektim ve bunları özel olarak kaydettiğim bir ses bandıyla senkronlu olarak gösterdim. Bu gösterinin başlangıç kısmından bazı illüstrasyonlarımı aşağıda sunuyorum. 12 Eylül müdahelesinin yargılandığı bu günlerde bu görüntüleri paylaşmak ilginç olur diye düşündüm. Bunlar 1979 sonu ve 1980 başında  yapıldı; yılbaşı gecesini odamda, bu sunum için illüstrasyon hazırlamakla geçirdiğimi çok iyi hatırlıyorum. (New York 23. Cadde Y.M.C.A.'da küçücük bir odada kalıyordum!) 

1980'in Eylül'üne daha sekiz aydan fazla var.

 Ülkemden anılar: gösterimin başında bir dizi görüntü, taraf belirtmeden ve kişileştirmeden çizilmiş karikatürize "terörist" figürlerinin birbirlerini ve insanları telef edişlerini gösteriyordu.

Impressions from my country: in the first sequence of images of the slideshow, undefined terrorists slaughter each other and whoever crosses their sights.

 Bacaklarının arasından namlular çıkan figürler hem birbirlerini, hem gelen geçeni vuruyor!
With the gun barrels portruding from between their legs, they fire indiscriminately on each other and innocent passers-by!

 O günleri yaşamışlar, "böyle değildi" diyebiliyorlar mı? Duvarlardaki sloganlar da mı birşeyler çağrıştırmıyor?
Can anyone who lived  through those times deny that this is the way it was? Perhaps the slogans on the walls will jog their memories.

Osmanlı geçmişiyle yeni Cumhuriyet arasındaki Türkiye'yi böyle bir alegoriyle ifade etmişim.
This was my allegory of Turkey, between its Ottoman past and the republican present.

 Ve o zamanki yorumuma göre terör, ülkemize bunu yapmaktaydı.
And this, according to my interpretation, was what terrorism was doing to her. 

Ve bu işten Türkiye böyle çıkacaktı!
And such would be the ineviteble outcome!

ENGLISH

From the fall of 1979 I started studies in the U.S. The news from Turkey was not very happy then. I was moving in the direction of Art at the time, my true interest and vocation, and I had to prepare a slideshow for a class.

My leanings were for beautiful things, for fantasy, for ways of expressing my inner world, but the realities of my country kept intruding with agressive urgency. This dichotomy was the theme of my presentation, and as it happens, 32 years on, I still feel pulled apart in the same opposite directions. (Do you think I enjoy writing all this stuff? There's unfinished animation on my desk, waiting to be done!) 

I prepared illustrations for my presentation, shot them on slide film, and synchronized the slides to a tape I recorded for the purpose. Above are some of the illustrations for that slideshow; Now that the intervention of September 12th, 1980 has become a much publicized courtcase as well as yet another hammer to slam on the head of the Armed Forces (see the next article down, "The Trial of Evren and Şahinkaya" 1 Aralık 2012), I thought it would be interesting to share these. 

The illustrations were done at the end of 1979 and the beginning of 1980. I distinctly remember passing new year's eve- the whole night- in my small room, drawing the illustrations for the presentation. (At the YMCA at 23rd Street. New York City, listening to Garrison Keillor's Prairie Home Companion on National Public Radio, and the campaign to make Bruce Springsteen's Born to Run "The State Song of New Jersey" on a station promising "New York's Best Rock"!)

September 1980 is still more than eight months away!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder