3 Mayıs 2012 Perşembe

STARTERS- BAŞLANGIÇ

ENGLISH (Türkçe metin aşağıda)


Friends, acquaintances, enemies,

I am launching this blog as a place to vent off steam when the pressure gets too high, to cool myself down when the temperature goes into red, to sound off when silence is imposed. I am picking May 19th as the day of official launching; an important Turkish national holiday that the present Turkish government itself is trying to undermine. Confusing, right? It is. Not unlike Disney closing down its animation studio and firing its animators! I am confused, as well as annoyed, irritated, genuinely pissed off! But I won't unload everything at once! 

Don't get the idea that this will be just a political blog, but political realities cannot be avoided in that they encroach from all sides! 

Some of the entries will be in English, some in Turkish, some both. I cannot promise to translate everything.


This being an introduction, I take leave with a HAPPY 19th OF MAY to all my countrymen and to all friends of my country.


TÜRKÇE


Arkadaşlar, tanışlar, düşmanlar,


Bu blog'u basınç yükseldikçe biraz buhar salmak, ısı göstergesi çok yükselince motorumu soğutmak, susturulmaya çalışıldıkça sesimi yükseltmek için başlattım. Blog'umun başlangıç gününü 19 Mayıs olarak seçtim, hani o hükümetimizin unutturmaya çalıştığı milli bayram! Akıl almıyor değil mi? Disney'in çizgi film yapmayı bırakması ve çizerlerini kapıya koyması gibi bir şey! Benim de aklım almıyor, kafam karışıyor, gerginim ve sinirim burnumda! Ama şimdi herşeyi birden döküp saçmayacağım, merak etmeyin!


Yanlış anlama da olmasın, bu sadece politik bir blog olmayacak. Ama politik gerçeklerden de büsbütün kaçınamam çünkü bizi her taraftan sıkıştırıyorlar!


Bazı yazılar Türkçe olacak, bazıları İngilizce, bazılarını iki dilde vereceğim. Ama herşeyi tercüme edeceğime söz veremem!


Bu sadece bir giriş yazısıydı. Şimdilik tüm vatandaşlarıma ve ülkemin dostlarına 19 MAYIS BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN diyerek blog'umun bu ilk yazısını kapatıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder